Vītolēni 2018

Vasaras radošā nometne Vītolēni  2018.gadā Gaujienā notika JAU 16.reizi! Nometnē katru vasaru piedalās bērni un jaunieši vecumā no 10 līdz 18 gadiem ar priekšzināšanām instrumentu spēlēšanā vai dziedāšanā. Profesionālo pedagogu un brīvprātīgo darba vadībā izveidotais koris un simfoniskais orķestris nedēļas laikā sagatavo programmu Gaujienas Vītola svētku koncertiem, kā arī saturiski un radoši pavada brīvo laiku.      2018.gada nometnes buklets drukāšanai:  ŠEIT

 Un atkal viena nedēļa no mūsu dzīves paskrēja nemanot. Pilna mūzikas, prieka, smieklu, draudzības un saules. Mums – 135 bērniem, 15 pedagogiem un 17 brīvprātīgajiem darbiniekiem. Tās bija notikumi bagātināti desmit dienas, kas diezgan grūti aprakstīt vārdos, nezaudējot enerģētiskos apstākļus, kas virmoja gaisā.Mēģinājumi, grupu darbi, bērnu individuālais darbs, katru dienu bija dzirdamas instrumentu skaņas: vieni gatavojās partiju spēlēm, citi – “Brīvajai skatuvei”, vēl citi muzicēja tāpat, savi priekam, pārgājiens, peldēšana Gaujā un Zvārtavas ezerā, dziesmas, Nakts trasīte, agras rīta rosmes, spirdzinošs avota ūdens karstajās dienās, laivošana, galda hokeja čempionāts, futbola mači, izložu un lapseņu uzlidojumi, konkurss par Jāzepa Vītolu, mākslas darbnīcas, slepenie draudziņi, dāvaniņas, laime (šur tur arī jau kād asara) … Pirmās tikšanās un atkaltikšanās, pirmie mēģinājumi ar “bailēm lielas acis” no daudziem tiem. Un komponists Andris Riekstiņš tiešām sarakstījis daudz. Un daudz diēzus un bemolus!Lai labāk skanētu dziesmu ciklus “Vītols un Gaujas pali” ar A.Pelēča vārdu no dzejas grāmatas “Čabiņš”.

Kaut arī svētdiena ir tikai trešā nometnes diena, Vītolēni jau bija sagatavojuši koncerta programmu. Mācītājmājā ir gandrīz 300 gadus veca ēka ar savu šarmu un gaisotni, un nelielā terase ir jauka vieta koncertam. Klausoties bērnu un pedagogu spēlē un dziesmā, mēs varējām kārtējo reizi pārliecināties, ka Vītolēnu komanda ir īstenas sava amata pratēji.

Gatavojoties Jāzepa Vītola 155. dzimšanas dienai, bērni piedalījās muzeja vadītājas Inetas Riepnieces sagatavotajā konkursā par komponistu. Piedalījās 7 komandas un uzvarētāji tika pie naudas balvām un dāvanām. 

Ceturtdien izskanēja arī Brīvās skatuves koncerts, kurā dalībnieki piedalījās daudzveidīgās un kvalitatīvās priekšnesumos. Šis viennozīmīgi ir visradošākais un viens no gaidītākajiem nometnes koncertiem. Šeit izskan gan nopietni, gan mazāk nopietni, gan pavisam nenopietni priekšnesumi, tomēr visi ir rūpīgi sagatavoti un pārdomāti.

Nometnes ceturtā diena pēc mēģinājumiem komandas devās Nakts trasītē. Šogad uzdevumi bija īpaši interesanti, piemēram, divu minūšu laikā sasiet garākas virves, izmantojot mugurā uzvilktās drēbes, vai arī demonstrēt nelielu ētiku kādā no skatuves mākslas žanriem. Cīņa bija sīva, spraiga, enerģiska un neparedzama, taču uzvarēja veselas divas komandas – Muzikālie kruasāni un Asnātes bērni. Apsveicam!

Ir tik brīnišķīgi jauki, ka vairāk nekā simts piecdesmit cilvēku var saslēgties vienā veselumā kā zobratiņš pie zobratiņa, lai palaistu lielo Vītolēnu mehānismu darbībā! 

Nometnes uzdevums ir palīdzēt bērniem iepazīt komandas spēkus un mācīties disciplīnu, ieraudzīt savu instrumentu citā gaismā, izbaudīt prieku un gandarījumu, ko var sniegt smagu darbu un kopību. Un bērni netiek šķiroti, iedalīti un atsijāti – piedalās visi, kas ir ieradušies! Tādēļ, ja bērni atkal un atkal atgriežas Gaujienā, ja pēc koncerta mēs redzam īpašo spīdumu acīs, ja skolēns aizbrauc mājās un dedzīgi grib pieliec pie sava instrumenta (arī tad, ja šis instruments ir balss), mēs esam savu mērķi sasnieguši!

Bet pats galvenais mērķis – iekausēt sirdīs mīlestību pret mūziku, tradīcijām un bagātīgu kultūrvēsturi, dziesmusvētkiem un skaisto Latviju!

Vītolsvētku noslēguma koncerts bija veltīts Eiropas kultūrvēsturiskajām mantojuma dienām Latvijā, stāstot par Gaujienas muižas ansambļa ainaviskajām vērtībām un pozitīvo ietekmi uz cilvēku emocijām un radošumu, kā liecina komponista Jāzepa Vītola radošā darbība Gaujienā Anniņās. Šogad Anniņu nogāzēs tika iestādīti 60 skujeņu stādi projekta PAŠVALDĪBU LABIE DARBI PARKOS LATVIJAS SIMTGADEI ietvaros.  

Vecāku atsauksmes:

 Sirsnīgs paldies visiem jaukajiem cilvēkiem, kas šo nometni organizē !!!!
Mīļi skolotāji, laba nakts trasīte, skaņdarbi šogad priecīgi, bet fantastisks kopā prieka prieks !!!
Iekšējā sajūta, ka bērniem Vītolēnos ir vislabāk !!!!

Liels paldies par brīnišķīgo nometni! Bērnu dienas bija piepildītas, interesantas, atmosfēras lieliskas, mīlestības un došanās prieks caurstrāvo visu! Prieks, ka varam piedalīties! Lai izturība un enerģija rīkotu arī citus pasākumus un turpmākus ciematus!
Vēlos izteikt vissirsnīgāko pateicību par Jūsu un komandas darbu, izdomu, iejūtību, sapratni un sirsnību! Apbrīnojami, ko vienu nedēļu spēj paveikt! Vismaģiskākais šķiet brīnums, ka protat ievibrēt bērnu labākās un tīrākās stīgas, par kurām ikdienā bieži vien viņi kautrējas un apaudzē ar cietu cinismu, pretestības vai pat agresijas mūri. 

  Vītolēni ir Jūsu panākums pēc ieguldītās darba, laika, rūpēm un bērniem dāvātās mīlestības. Mums tā ir dzīves dāvana! Veiksme! Kad katru gadu nometnes beigās es redzu savu bērnu raudam, es pie sevis saku – paldies, paldies jums visiem! Bērni ir piepildīts ar mīlestību uz mūziku, draudzību, piedzīvojumiem. Labs sākums dzīvei!

RUDENS KONCERTS jau tradicionāli notika Smiltenes kultūras centrā. Atkalsatikšanās prieks, vasaras atmiņa, kopīgā muzicēšana apliecināja gandarījumu par notikumu gaitu. Koncerti izskanēja lieliski, baudot Andra Riekstiņa skaisto mūziku, kas ir pilna emociju un dzirkstoša prieka. Liels paldies Smiltenes kultūras centra atsaucīgajam kolektīvam un direktorei Ilzei Jēkabsonei!