Projekti

Ar spožu sauli tikām aplaimoti Ģimeņu dienā “Šeit un tagad” 3.septembrī, Gaujienā.

Anniņu ieleja tika pieskandināta  ar bērnu čalām, mūziku un prieku. Dažādie piedāvājumi bija aizraujoši un saistoši, sākot ar radošajām darbnīcām un beidzot ar ūdensbumbām un supošanu Anniņu dīķī, bet pa vidu – aizrautīgas lielās spēles, nobrauciens pa trosīti (nemaz nav jābrauc uz Siguldas Tarzānu), uzvedums par Jāzepu Vītolu, ekskursija pilī un pasaku lasīšana, Fotoorientēšanās un Mūzikas takas izstaigāšana un protams, garšīgā zupa. Neiztika arī bez balvām un dāvaniņām aktīvākajiem dalībniekiem un spēļu uzvarētājiem. un Paldies visiem darbiniekiem un brīvprātīgajiem, kuri iesaistījās un palīdzēja,  lai pasākumus noritētu veiksmīgi. Svarīgi, lai pasākums patiktu ne tikai dalībniekiem, bet arī radošajai grupai, veidojot piedāvājumu dažādību.

Bez steigas, kopā ar ģimeni un draugiem, ir noritējusi nu jau otrā Ģimeņu diena Gaujienā. Un noslēguma anketās dalībnieki aicina to turpināt, sniedzot dažādus ierosinājumus. Nu, ja tas notiks arī nākamgad, tad  tā varētu jau kļūt par tradīciju…..

Pasākumu atbalstīja Smiltenes novada dome, projekts ” Šeit un tagad!”
Nr. SNP –K/SN/IA – PL/1-22

 

〉〉〉 Gaujienā tiek uzsākts īstenot LEADER projektsGaujienā  līdz ar aprīli tiek uzsākts īstenot LEADER pieejas projekts “Kultūrvides pilnveidošana Gaujienas muižas parkā”. Projektā paredzēts pilnveidot Gaujienas kultūrvidi kvalitatīvai parka ainavu baudīšanai un kultūrvēsturiskā mantojuma iepazīšanai, izveidojot jaunu pastaigu maršrutu-Jāzepa Vītola taku. Projekta ietvaros tiks izgatavoti un izvietoti tādi elementi kā desmit individuāla dizaina soliņi, desmit atkritumu urnas, divas stilizētas segtas pieturvietas, kas pasargās ne tikai lietainā laikā, bet arī ļaus katram individuāli sajust un izbaudīt maģiskās vietas burvību. Kultūrvēsturiskā informācija būs pieejama drukātā formātā uz alumīnija plāksnēm desmit informatīvos metāla stendos. Inovatīvā tiešas skaņas audiosistēma nodrošinās komponista radīto muzikālo skaņdarbu atskaņošanu mūzikas pieturvietā uz terasēm pie “Anniņu” muzeja, skaņu dzirdot konkrētā vietā un netraucējot pārējos parka apmeklētājus.

Projekta mērķis ir, izvietojot Gaujienas muižas ansambļa sastāvā ietilpstošā Gaujienas parka teritorijā vienota stila informatīvi izglītojošus stendus, soliņus un stilizētas pieturvietas, uzlabot un radīt iespēju ikvienam baudīt pievilcīgu vidi, nesteidzīgi vērot ainavas un iepazīt komponista Jāzepa Vītola daiļradi. Vienlaicīgi projektā tiks radīts jauns kultūrizglītojošais maršruts ārpus telpām,  brīvi pieejams jebkurā laikā un ikvienai sabiedrības grupai, neatkarīgi no epidemioloģiskiem ierobežojumiem, tādējādi popularizējot gan Gaujienu, gan arī Vidzemes reģionu kā kvalitatīvu kultūras un dabas, atpūtas un tūrisma vietu.

Projekts tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes: 19.2.2 “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” ietvaros.

Daiga Bojāre Smiltenes novada pašvaldības projektu vadītāja

〉〉〉 Ar SIF programmas “Atbalsts diasporas un Latvijas bērnu kopējām nometnēm” atbalstu, biedrība Vītolēni  organizē diasporas nometni  “Mūsmājas” Gaujienā, Smiltenes novadā no 2022.gada 27.jūnija līdz 1.jūlijam. Aktivitātes vērstas uz lasīšanu un rakstīšanu latviešu valodā, muzicēšanu un mākslu, kā arī nodarbībām brīvā dabā, iepazīstot Gaujienu kā kultūrvēsturisku vietu ar bagātu vēsturi.

Nometnē lasīsim pasakas, rakstīsim vēstules, mācīsimies tautas dziesmas, dejosim latviešu tautas rotaļas un dejas, gatavosim grāmatzīmes un dažādus suvenīrus, dabas takā iepazīsim koku un augu nosaukumus, dosimies piedzīvojumu trasītē un Mūzikas takā, apmeklēsim Jāzepa Vītola memoriālo muzeju, spēlēsim izzinošas spēles. Dosimies uz Briežuciemu Latgalē, kur piedalīsimies praktiskās nodarbībās maizes cepšanā un siera siešanā.

Nometnē plānoti 14 bērni no diasporas, 14 – no Latvijas vecumā no 10-14 gadiem. Pieteikšanās pie nometnes vadītājas Ilze Dāves, epasts ilze.dave@gmail.com, tālrunis 371 26492989

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.” Par publikācijas saturu atbild biedrība Vītolēni. #Nometnes2022”

〉〉〉 “Šeit un tagad” ir biedrības Vītolēni projekts programmā “Ģimenei draudzīgas vides veidošana”, kuru atbalsta SIF (Sabiedrības integrācijas fonds) un kura ietvaros Gaujienā 2021.gadā no 2.-6. augustam tika orgnizēta dienas nometne Apes novadā dzīvojošajiem 6-16 gadus veciem bērniem un pasākums “Ģimeņu diena” 4.septembrī.

Ģimeņu diena. 
Sestdienas saules un lietus ietverta, izskanējusi pirmā Ģimeņu diena “Šeit un tagad” Gaujienā.
Kopīgi dziedājām, spēlējām spēles, pārvarējām šķēršļus, veidojām spīguļojošus tetovējumus, apmeklējām “Anniņu” muzeju, izstaigājām Mūzikas taku, orientējāmies un izbraucām ar motocikliem, kā arī sasildījāmies ar siltiem dzērieniem lapenē un iemūžinājām sevi balonu rāmī uz Foto salas.  Bērni nozuda Piepūšamo atrakciju pilīs, turpretī vecāki aizrautīgi piedalījās sarunu šovā. Vairākkārt izskanēja vēlējums tikties nākamgad tieši šeit un ap šo pašu laiku. Seko informācijai www.vitoleni.lv,  #vitoleni&vitolsvetki , #vietaģimenei , #gaujiena.
 
Mazs atskats uz to, ko mēs kopīgi darījām nometnē “Šeit un tagad”:
Šīs nedēļas laikā bērni aktīvi darbojās radošajās darbnīcās. Skolotājas Kristīnes vadībā daļa bērnu lēja betonu un izgatavoja krāsainus soliņus. Vecākie bērni savukārt taisīja galdiņus un krāsoja tos. Bērni no plastilīna un mīklas veidoja dažādas figūras, un no betona veidoja trauciņus, piemēram, vāzes. Šī bija viena no iemīļotākajām bērnu nodarbībām, jo neviens agrāk nebija savām rokām jaucis cementu ar ūdeni. Mākslas nodarbībās pie skolotājas Daces bērni zīmēja ar krītiņiem uz asfalta, trenēja pirkstiņus, tinot krāsainus diedziņus ap zariem un veidojot kompozīcijas. Bērni apzīmēja dažāda izmēra koka paliktnīšus, kurus pēc tam nolakoja. Citā dienā taisīja karodziņus, ar kuriem dekorēja nometnes noslēguma pasākuma vietu, veidoja lielas papīra puķes, kuras bērni nometnes noslēgumā dāvināja vecākiem. Ar zīmēšanu un dažādu attēlu krāsošanu bērni aizrāvās arī atpūtas brīžos. Skolotājas Gunas un Lindas vadībā bērni ātri saprata, kur doties, ko vislabāk darīt un kā pavadīt brīvos brīžus nometnē, kuru bija maz. Mūzikas nodarbībā ar skolotāju Artūru bērni ne tikai klausījās un atdarināja dažādas skaņas, bet arī paši savām rokām veidoja mūzikas instrumentus, ar kuru palīdzību prasmīgi uzstājās pēcpusdienas pasēdēšanas laikā.
Nometnes laikā bērni iepazinās ne tikai viens ar otru, bet arī Gaujienu. Viņi, skolotājas Sanitas vadībā, izstaigāja Mūzikas taku, izmēģinot dažādus instrumentus un pēc tam pildot uzdevumus. Devās ekskursijā pa Gaujienu, apmeklēja bijušās Gaujienas vidusskolas muzeju un Jāzepa Vītola memoriālo muzeju, devās Sporta gājienā, iepazīstoties ar informācijas stendiem dabas takā, kā arī piedalījās fotoorientēšanās pasākumā, meklējot Gaujienā attēlos norādītos objektus. Uz sporta nodarbībām lielākā daļa bērnu devās skriešus – viņi bija sajūsmā gan par iesildīšanās vingrinājumiem, gan skriešanu, gan tautas bumbas spēlēšanu un visu citu, ko sporta skolotājs Raivis ierosināja darīt. Arī pārgājienā uz Zvārtavas ezeru bija dzirdamas gaviles, jo pēc gājiena gandrīz visi metās ezerā atveldzēties un noskalot ceļa putekļus.
Nometnes noslēguma pasākumā bērni un skolotāji prezentēja nedēļas laikā paveikto – gan izlietos krēslus un galdus, kas arī turpmāk atradīsies skolas teritorijā, gan mākslas darbnīcās izgatavotās papīra puķes un bērnu zīmētos un ielaminētos virtenē ievērtos karodziņus. Par nometni “Šeit un tagad” pateicīgi bija gan bērni, gan vecāki un visi novēlēja, lai nākamajā gadā tiktu organizēta jauna nometne.

〉〉〉 Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) 2021.gada 1.projektu konkursā atbalstīja projektu “Vītolsvētki 2021”, tādēļ šogad Gaujienā viesojās Rīgas kamerkoris Ave Sol.

Šī projekta ietvaros, sadarbībā ar Vidzemes augstskolu, mūsu uzvedums “Tikšanās ar Jāzepu Vītolu”, 21.maijā, Gaujienā J.Vītola muzejā “Anniņas”  ar ViA virtuālās realitātes laboratoriju tika nofilmēts 3D formātā, lai to varētu skatīties un izmantot mūsdienīgos, interesantos veidos virtuālajā realitātē.

Uzlieciet 3D brilles vai skatieties 360 grādos 360 izrāde ” Tikšanās ar Jāzepu Vītolu.” – YouTube

Paldies Vidzemes augstskolas inženierzinātņu fakultātes VR/AR/XR laboratorijas un pētniecības virziena vadītājam, asoc.profesoram Arnim Cīrulim un mūsu dalībniekiem – Jānim Krišjānim, Inetai Riepniecei, Dacei Lazdiņai, Ilzei Dāvei, Katrīnai Dāvei

〉 2020-2021  Apes novada dome (Latvija) sadarbībā ar Valsts budžeta kultūras iestādi “Pleskavas-Izborskas Apvienotais muzejs-rezervāts” (Krievija) un Lavru pašvaldību (Krievija) realizēja Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020 projektu Nr. LV-RU-019 “Dabas gars”

Klausīties un pašam radīt mūziku dabā – to tagad var Gaujienā, kur tapusi skanošā mūzikas taka ar astoņos pieturpunktos izvietotiem mūzikas instrumentiem.  Katrs var paskandināt un sajust Gaujienas episko auru caur dažādu zvanu un bungu skaņām. Projekta galvenā ideja ir iedvesmoties no dabas, jo Gaujienas muižas parks ir bagāts ar izcilām ainavām, ko novērtēja arī izcilais latviešu komponists Jāzeps Vītols. Aizrit jau otrais gads, kopš Apes novada dome (Latvija) sadarbībā ar Valsts budžeta kultūras iestādi “Pleskavas-Izborskas Apvienotais muzejs-rezervāts” (Krievija) un Lavru pašvaldību (Krievija) realizē Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020 projektu Nr. LV-RU-019 “Dabas gars”

〉 MEŽA DIENAS 2020 projekta –MEŽA NOZARE: SKAISTA AINAVA UN MEŽSAIMNIECĪBA EKONOMIKAI

Projekta laikā Gaujienā organizējām izglītojošu pasākumu iedzīvotājiem, gan pieaugušajiem, gan jauniešiem, kurā mežzinis Andris Rubins iepazīstināja ar meža nozari, tās svarīgumu novadā, kvalitatīvu stādu audzēšanas un stādīšanas nozīmi, jaunaudžu aizsardzību, meža platībām, nozares nozīmību teritorijā kā no ekonomiskās, tā sociālās puses. Pasākumā notika orientēšanās pārgājiens ar specializētiem uzdevumiem jaunaudžu, mežu veidu un biotopu atpazīšanai dabā, ietverot arī meža izmantošanas nozari – koksnes pārstrādes ražotni „Vaidens” un radošā nodarbība iededzināšanas tehnikā – koksnes praktiskā pielietošana. Gaujienas pagasta iestāžu darbinieki, Gaujienas Ojāra Vācieša pamatskolas un Gaujienas mūzikas un mākslas skolas audzēkņi un pedagogi ieguva jaunu pieredzi un zināšanas.

Projekta ietvaros Gaujienas muižas parka stāvo nogāžu nostiprināšanai tika iegādāti daudzgadīgi un ilgnoturīgi stādi, kas veido zemu, bet blīvu klājumu un neaizsedz ainavu skatu virzienus.

〉 Sporta nodarbības „Skrienam kopā” Gaujienā Gaujienā 2020.g. no 3.augusta līdz 6.augustam notika sporta nodarbības ”Skrienam kopā” bērniem vecumā no 10 līdz 16 gadiem. Sporta nodarbības notika ar projekta  Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020.gadam apakšpasākuma:19.2 “Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes: 1 9.2.2 “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” projekts “Skrienam kopā” Nr. 20-07-AL1 2-A01 9.2202-000007 atbalstu, ko īstenoja biedrība „Vītolēni”. Savas sportiskās prasmes un iemaņas pilnveidoja un attīstīja bērni vingrošanas, vieglatlētikas un orientēšanās nodarbībās. Tās vadīja Sanita Sproģe, Oskars Laucis un Raivis Kalniņš. Vingrošanā dalībnieki apguva rīta rosmes, līdzsvara, spēka, veiklības un koordinācijas vingrojumus. Vieglatlētikā pilnveidoja vairākas skriešanas, lēkšanas, soļošanas un mešanas disciplīnu prasmes. Orientēšanās nodarbībās apguva orientēšanās kartes un leģendas apzīmējumus, mācījās darboties ar kompasu, praktiskajās nodarbībās izskrēja orientēšanās, labirinta un rogaininga distances. Brīvajā laikā starp nodarbībām bērniem bija iespēja spēlēt futbolu, tautas bumbu vai atpūsties. Trešdienas vakarā dalībnieki pārbaudīja prasmi sadarboties komandā, piedaloties Nakts trasītē, savukārt, ceturtdien drosmīgākie izmēģināja skriešanu ar basām kājām Gaujienas skrējienā.

Paldies bērniem par pozitīvo attieksmi, par vēlmi apgūt jaunas iemaņas, par smaidiem, jokiem un neizsīkstošo enerģiju!

〉 Jāzepa Vītola muzeja ekspozīcijas dizaina koncepcijas izstrāde

2020.gadā turpinājās Jāzepa Vītola muzeja ekspozīcijas dizaina izstrāde ar skiču projektu. Ar VKKF atbalstu Dizaina birojs SIA „ H2E design” sadarbībā ar Dr.art Zani Prēdeli 2019.gadā izstrādāja Jāzepa Vītola muzeja ekspozīcijas dizaina stratēģijas koncepciju. Darba gaitā tika profesionāli un kvalitatīvi izvērtēts Jāzepa Vītola muzeja potenciāls, definēti attīstības virzieni un izstrādāta ekspozīcijas dizaina koncepcija muzeja misijas turpmākai sekmīgai īstenošanai. Iesaistītie speciālisti rūpīgi un mērķtiecīgi analizēja esošo situāciju un darba rezultātā piedāvāja inovatīvu ekspozīcijas koncepcijas risinājumu. Ekspozīcijas dizaina stratēģijas koncepcija tika publiski prezentēta Gaujienā 24.jūlijā Gaujienas tautas nama zālē. Prezentāciju noskatījās mūziķi, jaunieši, Gaujienas kultūras un izglītības iestāžu darbinieki un iedzīvotāji, kopā 180 skatītāji. Darbs tika veikts kvalitatīvi un plānotajos termiņos. Koncepcija paredz kardināli mainīt muzeja iekšējo telpu struktūru, lai pārdomāti un mērķtiecīgi veidotu apmeklējuma ceļu un ekspozīcija sniegtu iespēju piedzīvot emocionālu un iesaistošu pieredzi. Jāzepa Vītola mūzikas kompozīcijas principi tiks vizualizēti telpā 8 asociatīvos objektos.

〉 Projekta PAŠVALDĪBU LABIE DARBI PARKOS LATVIJAS SIMTGADEI ietvaros jau četrus gadus Gaujienas muižas ansamblī tiek veikti labiekārtošanas darbi – ierīkoti jauni soli pie Anniņām un iestādīti zemie un ložņājošie skujeņi stāvajā nogāzē pie terasēm. 2019. gada projektā piegādājāmies materiālus soliem muižas parkā.