2017

Skaisti, sirsnīgi un saulaini aizvadīti ikgadējie Gaujienas Vītolsvētki. Daudzo koncertu un pasākumu virknē katrs no tiem iemirdzējās ar savu skanējumu.  Pirmais no tiem – bērnu un jauniešu  mūzikas nometnes Vītolēni 15 gadu jubilejas koncerts ar komponista Andra Riekstiņa cikla „Zosu sapņi” pirmatskaņojumu simfoniskajam orķestrim un korim.  Liels paldies visiem atbalstītājiem, kas jau 15 gadu garumā sekmē nometnes radošās aktivitātes!

Vītolēnu pedagogi kopā ar dalībniekiem nometnes laikā sagatavo īpašus individuālos priekšnesumus, kas veido Nakts koncerta noslēpumaino gaisotni. Šis koncerts ir pilns ar pārsteigumiem, emocionāliem mirkļiem, izjustiem un sirdssiltiem priekšnesumiem. Šogad mūs lutināja arī laika apstākļi, kas, kopā ar lāpu un svecīšu gaismiņām, visapkārt radīja neaizmirstamu nakts noskaņu.

Sestdienas rīts atnāca ar svaigumu – mazu lietutiņu, kas nomazgāja putekļus, lai no pusdienlaika varētu sākties radošās mākslas darbnīcas Anniņu muzeja balkonā, sabrauktu kori no gandrīz vistālākajiem Latvijas stūrīšiem un izbaudītu Gaujienas īpašo auru. Kā ikkatru gadu, Gaujienas Tautas nama vadītāja Laima Poševa organizēja koru sagaidīšanu pie robežas ar apsveikumu – gaujienietes Vijas Ciguzes pašcepto maizi.  Gaujienas Tautas namā ar izciliem jaunajiem klavierspēles virtuoziem Ilzes Mazkalnes vadībā un citiem Vītolēnu individuālajiem priekšnesumiem tika sveikti vizuālās mākslas konkursa „Jāzepa Vītola mūzika” labāko darbu autori. Konkursa darbu izstādi visi varēja aplūkot muzejā „Anniņas”, bet Tautas namā – Gaujienas mūzikas un mākslas skolas audzēkņu zaļās prakses un pedagogu darbus. Svētku norises turpinājās Jāzepa Vītola memoriālajā muzejā, kur žurnāliste un savas dzimtas vēstures pētniece Natālija Ketnere prezentēja savu jauno grāmatu „Ernests Ketners. Ar sapni par ērģelēm” – bijušās Zvārtavas pamatskolas skolotāja Ernesta Ketnera atmiņas par Gaujienu, savu ģimeni un laikabiedriem, kas papildinātas ar dokumentāliem materiāliem par atmiņās minētajiem cilvēkiem un notikumiem. Sirsnīga un interesanta izvērtās saruna ar klausītājiem, kas dalījās savās atmiņās par Ketneru ģimeni. Noslēgumā Natālija Ketnere dāvināja Gaujienas skolu un novada vēstures muzejam vērtīgus dokumentus no saglabātā Ketneru krājuma.

Svētku lielais noslēguma koncerts mākslinieciskā vadītāja Mārtiņa Klišāna un režisores Zinaidas Bērzas vadībā notika uz atjaunota terašu seguma, kas priecēja visus dalībniekus. Šī koncerta  īpašie viesi – dziedātājs, mūziķis, daudzu kultūras raidījumu vadītājs Zigfrīds Muktupāvels un komponists Mārtiņš Brauns. …. Goda virsdiriģents Edgars Račevskis koncertu atklāja, diriģējot Jāzepa Vītola  „Upe un cilvēka dzīve”, bet noslēgumā pārsteidza klātesošos ar sarūpēto apsveikumu  gaujienietei Dzintrai Račevskai par ilggadīgo ieguldījumu kultūras jomā.  Sirsnīgā un gaišā gaisotnē koncertu vadīja Liena Eglīte, radot pārliecību, ka mūzikas valoda iet cauri gadsimtiem un veidos stipru arī jauno – Vītolēnu paaudzi. Nometnes karogs tika nolaists pēc koncerta, Vītolēnu šķiršanās asaras remdēja doma par atkalsatikšanos – jau 9.septembrī Rudens koncertā Smiltenē.

Paldies visiem, kas ik gadu šajos svētkos ir kopā ar mums Anniņās, palīdz sagatavoties svētkiem, sakopt apkārtni un sagaidīt viesus! Rūpēsimies, lai Gaujiena ar katru gadu kļūtu skaistāka, kultūras tradīcijām bagātāka un aicinām ikvienu iesaistīties mūsu kopīgajā, radošajā darbā!

Ineta Riepniece, Jāzepa Vītola memoriālā muzeja vadītāja